آنالیز آلاینده‌های محیط زیست (آب و پساب، هوا، خاک) با دستگاه اتمیک ابزوربشن

پرتوژن
۲۱ اردیبهشت, ۱۴۰۲
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

مقدمه

آلاینده‌های محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های جهانی در سال‌های اخیر شناخته شده‌اند. این آلاینده‌ها می‌توانند از منابع مختلفی مانند صنایع، خودروها، کشاورزی و … به محیط زیست منتشر شوند و اثرات بسیاری روی سلامتی و زندگی انسان‌ها و حیوانات داشته باشند. برای آنالیز و شناسایی آلاینده‌های موجود در محیط زیست، استفاده از دستگاه جذب اتمی یکی از روش‌های موثر و کارآمد است. در این مقاله، به معرفی دستگاه اتمیک ابزوربشن و کاربرد آن در آنالیز آلاینده‌های محیط زیست از جمله آب و پساب، هوا و خاک، پرداخته خواهد شد.

 

دستگاه اتمیک ابزوربشن

دستگاه جذب اتمی یکی از روش‌های تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی است. این دستگاه برای تحلیل اتم‌های موجود در نمونه‌های مختلفی مانند آب، پساب، هوا و خاک به کار می‌رود. در این روش، اتم‌های موجود در نمونه با استفاده از یک لیزر یا یک مبدل نوری به حالت برانگیخته می‌شوند. سپس، این اتم‌ها به حالت پایه بازمی‌گردند و در این فرآیند، مقدار انرژیی که از دست رفته، به صورت فوتون با طول موج خاصی از خود رها می‌شود. این فوتون‌ها در یک دتکتور قرار گرفته و به صورت مشخصات آن‌ها، تشخیص داده می‌شود.

 

 آنالیز آب و پساب با دستگاه اتمیک ابزوربشن

آلودگی آب و پساب یکی از مهمترین مشکلات محیط زیست است. برای آنالیز و شناسایی آلاینده‌های موجود در آب و پساب، استفاده از دستگاه جذب اتمی یکی از روش‌های موثر و کارآمد است. این دستگاه قادر است تا آلاینده‌های موجود در آب و پساب را با دقت بالایی شناسایی کند. برخی از مهمترین آلاینده‌هایی که در آب و پساب موجود می‌باشند، شامل فلزات سنگین مانند جیوه، کادمیوم، سرب و روی، نیترات و فسفات، آنیون‌های هالوژنید و … هستند. با استفاده از دستگاه جذب اتمی، می‌توان به راحتی این آلاینده‌ها را شناسایی کرد و سطح آلاینده‌ها را در آب و پساب اندازه گیری کرد.

دستگاه آنالیز شیمیایی پرتابل XRF
مشاهده

 

دستگاه جذب اتمیجهت مشاهده فروشگاه دستگاه جذب اتمی لطفا کلیک فرمایید.

 

آنالیز هوا با دستگاه جذب اتمی

آلودگی هوا نیز یکی از مشکلات جدی محیط زیست است که می‌تواند به سلامتی انسان‌ها و حیوانات آسیب بزند. با توجه به اینکه هوا یک محیط پویا است و آلاینده‌های موجود در آن ممکن است به سرعت تغییر کنند، آنالیز آلاینده‌های هوا با دستگاه اتمیک ابزوربشن بسیار کارآمد است. در این روش، با استفاده از دستگاه جذب اتمی، می‌توان آلاینده‌های موجود در هوا را شناسایی کرد و سطح آن‌ها را اندازه گیری کرد. آلاینده‌های موجود در هوا شامل موادی مانند اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد، ذرات معلق، آلاینده‌های آلی و … هستند. با استفاده از دستگاه جذب اتمی، می‌توان به راحتی این آلاینده‌ها را شناسایی کرد و سطح آن‌ها را اندازه گیری کرد.

 

 آنالیز خاک با دستگاه جذب اتمی

آلودگی خاک نیز یکی دیگر از مشکلات محیط زیست است که می‌تواند به سلامتی انسان‌ها و حیوانات آسیب بزند. با توجه به اینکه خاک یک محیط پویا است و آلاینده‌های موجود در آن ممکن است به سرعت تغییر کنند، آنالیز آلاینده‌های خاک با دستگاه اتمیک ابزوربشن بسیار کارآمد است. در این روش، با استفاده از دستگاه جذب اتمی، می‌توان آلاینده‌های موجود در خاک را شناسایی کرد و سطح آن‌ها را اندازه گیری کرد. آلاینده‌های موجود در خاک شامل موادی مانند فلزات سنگین، عناصر رادیواکتیو، آلاینده‌های آلی و … هستند. با استفاده از دستگاه جذب اتمی، می‌توان به راحتی این آلاینده‌ها را شناسایی کرد و سطح آن‌ها را اندازه گیری کرد.

 

جهت مشاوره و خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی با مشاوران واحد فروش شرکت شناسا پرتوژن ۷۵۳۱۱ – ۰۲۱ در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.