مقدمه ای بر کروماتوگرافی-بخش اول

شناساپرتوژن ۱۴۰۰/۰۶/۰۱

مقدمه ای بر کروماتوگرافی

“اگر چیزی را به من بگویی، آن را فراموش می­کنم. اگر به من نشانش دهی، ممکن است آن را به یاد بیاورم. اما اگر اجازه دهی انجامش دهم، آن را خواهم فهمید.”ضرب­ المثل چینی

hplc

کروماتوگرافی پرکاربردترین تکنیک آزمایشگاهی برای جداسازی، شناسایی و کمیت­ سنجی اجزای مخلوط­های گازی و مایع است. مخلوط­ های جامد را نیز می­توان با استفاده از تکنیک­های مناسب آماده­سازی نمونه به حالت مایع یا گازی تبدل نمود، و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. میل ترکیبی متفاوت اجزا میان فازهای متحرک (حامل) و ساکن اساس جداسازی را شکل می­دهد. اجزایی که توسط فاز ساکن بازداشته می­شوند، نسبت به اجزایی که در این فاز نگه داشته نمی­شوند یا به صورت جزئی نگه داشته می­شوند، سرعت مهاجرت پایین­تری دارند.

می­توانید به مخلوط مولکولی مانند خانواده­ای بنگرید که در حال عبور از یک مغازه­ی آبنبات­ فروشی (فاز ساکن) هستند. از آنجا که کودکان به آب­نبات علاقه دارند مایل­اند در آنجا بمانند، در حالی که والدین مانند مولکول­های بازداشته نشده به حرکت خود ادامه می­دهند و این منجر به جداشدن فرزندان از والدین می­شود! برای شناسایی و تعیین کمّی اجزایی که به ترتیب از میان سیستم کروماتوگرافی مهاجرت می­کنند، تکنیک­های مختلفی اتخاذ شده­اند که به پارامترهای عملیاتی بستگی دارند. ما در بخش 6 در مورد این آشکارسازها به تفصیل بحث خواهیم کرد.

در ابتدا، از فاز مایع متحرک عموماً در کروماتوگرافی کاغذی، لایه­ نازک و ستونی استفاده می­شد. در کروماتوگرافی کاغذی و لایه نازک، جداسازی اجزاء با حرکت حلال در امتداد کاغذ صافی یا صفحات روکش­شده، از طریق اثر موئینگی صورت می­گیرد. در کروماتوگرافی ستونی یک لوله­ ی شیشه­ ای توخالی با فاز ساکن پودری پُر می­شود و حجم کمی از مخلوط مایع در بالای ستون قرار می­گیرد. مایع فاز متحرک که اجزای نمونه را به ترتیب بر اساس میل ترکیبی با فاز ثابت شستشو می­دهد، به طور مداوم افزوده می­شود. اجزای منفرد را می­توان به صورت بصری یا با استفاده از یک سیستم شناسایی تشخیص داد.

مشاهده
آنالیز رنگ های غذایی در گوشت با استفاده از کروماتوگرافی

gc

در کروماتوگرافی گازی از اصول یکسانی استفاده می­شود، اما حامل به جای مایع، یک گاز است. فاز ساکن، یک مایع ساکن­ شده است که به یک پشتیبان بی­ اثر متصل شده یا به سادگی روی سطح داخلی یک ستون قرار داده می­شود. کروماتوگرافی گازی به طور موثر برای تجزیه و تحلیل مخلوط­ های گازی یا مایعاتی با نقطه­ ی جوش پایین به کار گرفته می­شود. از سوی دیگر، کروماتوگرافی مایع برای جداسازی مخلوط­های مایعی که از لحاظ حرارتی ناپایدارند یا آنهایی که نقطه­ ی جوش بالایی دارند، استفاده می­شود.

کروماتوگرافی اندازه طردی بر مبنای جداسازی مولکول­ها بر اساس اندازه­ ی آنها است. فازهای ثابت بر اساس اندازه­ ی منافذ آنها انتخاب می­شوند و بازداری (ماند) انتخابی بسته به اندازه­ی منافذ فاز ساکن رخ می­دهد. هیچ­گونه تعامل شیمیایی میان فاز ساکن و گونه­ های شویشی رخ نمی­دهد.

کروماتوگرافی مایع نقش مهمی در توسعه­ ی HPLC داشته است. در بخش بعدی، تکامل کروماتوگرافی مایع به جایگاه فعلی آن را به تفصیل به شما توضیح می­دهیم.

جهت مشاوره و خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی با مشاوران واحد فروش شرکت شناسا پرتوژن ۷۵۳۱۱ – ۰۲۱ در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.